Zagadki historyczne

Forum poświęcone rozmowom na temat historii Formuły 1.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wokinger

Zagadki historyczne

Post autor: Wokinger » wt 21 sie, 2007 16:58

Myślę, że ciekawą propozycją będą zagadki historyczne przy których się zabawimy i pouczymy nawzajem historii sportu jakim jest F1. Fajnie by było ustalić podstawowe zasady.
1)Zadaje zagadkę osoba, która odgadła poprzednią.
2)Jeżeli osoba zadająca spostrzeganie, że nikt nie może odgadnąć zagadki miło by było, żeby pojawiła się jakaś wskazówka naprowadzająca.
3)Jeżeli zagadka jest na forum dłużej jak 5 dni, zadający może podać poprawną odpowiedź i zadać nową.
4)Zagadki mogą mieć formę pisemną, zdjęcia, filmu, ewentualnie dźwięku.
5)Poprawną odpowiedź ZAWSZE potwierdza zadający zagadkę.
PS. Jak ktoś uważa za stosowne, że powinna się jakaś zasada tutaj pojawić niech o tym napisze.

A więc pierwsza zagadka (prosta na początek):
Kiedy, gdzie i dlaczgo zmarł James Hunt?

Awatar użytkownika
TobaccoBoy

Post autor: TobaccoBoy » wt 21 sie, 2007 17:01

Jamie "Livestyle" Hunt zmarł 15 czerwca u siebie w domu na Wimbledomie na atak serca, gdy oglądał tv bodajże. Tak to jest, gdy przez całe życie łoi sie wódę, wali prochy. Ja znałem go jako komentatora.

Fajny facet (kilku znajomych poznało go osobiście), ktróry do końca zycia walczył z cholerstwem nałogów, których nabawil się w czasie kariery.... :neutral:
Ostatnio zmieniony wt 21 sie, 2007 17:03 przez TobaccoBoy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » wt 21 sie, 2007 17:03

Wiedziałem, że na to odpowiesz TobaccoBoy. Oczywiśice poprawna z komentarzem. Zadajesz.

Awatar użytkownika
TobaccoBoy

Post autor: TobaccoBoy » wt 21 sie, 2007 17:12

Z mojej strony też nic trudnego - Kto był ostatnim mistrzem świata nie związanym z koncernem tytoniowym i kiedy to było???

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » wt 21 sie, 2007 17:22

Nelson Piquet w 1983 ścigał się w Brabham-BMW BT52B. Zdobył mistrzostwo w ostatnim wyścigu dzięki temu, że Prostowi silnik turbo Renault się zepsuł w GP RPA.

Awatar użytkownika
TobaccoBoy

Post autor: TobaccoBoy » wt 21 sie, 2007 17:27

Wokinger, tak.
Warto dodać, iż dzięki temu Prost na dobre pożegnał się z Renault w atmosferze wrogości i pomówień, a tytuł dla Piquetq to także jak na razie tytuł dla silnika w układzie 15 L V4 z turbo.

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » wt 21 sie, 2007 17:32

Zacytuj słowa wypowiedziane przez prof. Sida Watkinsa po wypadku Hakkinena na torze w Adelaidzie w 1995r.

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 09:21

Woki, czytasz "Life At the Limit"? Pewnie to nie była ta wypowiedz ale bardzo mi sie podoba:

"We did a brain scan, and to out surprise we found signs of activity, so we let him race"

Szukam dalej.
pozdro

[ Dodano: Czw 23 Sie, 2007 ]
I kolejny fajny cytat z Sida:
"Mika, you've been very fortunate, because you're not going to need any brain operation."

Zagadki musza być bardziej precyzyjne, bo trzeba będzie wrzucać całe trylogie
pozdro
Obrazek

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 11:16

Chodzi o cytat w których wypowiada się o pierwszych słowach Hakkinena po przebudzeniu.

Awatar użytkownika
Ismola

Post autor: Ismola » czw 23 sie, 2007 11:49

Szukam i szukam i znaleźć nie mogę :P

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 11:50

Woki, czyli pytanie-zagadka brzmi co powiedzial Sid na temat tego co powiedzial Mika po przebudzeniu?

"Hakkinen never forgot the moment he came to, and saw 'The Prof'.
- He asked if I could understand him, and I said yes, sure. It was the first moment I began to feel strong."
Obrazek

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 12:17

Nie do końca o to chodzi. Były jeszcze pewne słowa wcześniej.

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 13:41

No dobra ostatnia próba:

"If I can return to walk, also I can return to lead", said Mika Hakkinen as soon as it recovered the knowledge, after remaining in comma during 10 days as a result of the accident that underwent the 10 of November of 1995 in Adelaida, that even forced to the doctor Sid Watkins to make a traqueotomía in the heat of to him track.

I tylko mi nie mów, że to nie to
Obrazek

Awatar użytkownika
Venceremos

Post autor: Venceremos » czw 23 sie, 2007 13:44

pooh JPS pisze:No dobra ostatnia próba:

"If I can return to walk, also I can return to lead", said Mika Hakkinen
Może i to są te słowa, które skomentował Dr Sid Watkins, ale Wokingerowi nie chodzi o słowa Hakkinena tylko o słowa Watkinsa :)

Żeby nei robić offtopa zupełnego. Nie mam zielonego pojęcia co powiedział Sid Watkins :)
"Formula 1 is not a sport" - Jedyna rozsądna wypowiedź Alonso :D

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 13:59

Venc, nie róbmy offa rzeczywiście. Mam tylko dwa tematy:
- kurcze jak tu odpowiadać na taki ogólne pytanie. To jak trafiać w zdanie w Potopie Sienkiewicza (z tych łatwiejszych: Co powiedział Kmicic przed tym gdy stracił przytomność przed Janem Kazimierzem)
- ja chce wygrać bo już mam świetne pytanie przygotowane dla naszych bobasków.
pozdro
Obrazek

Awatar użytkownika
Ismola

Post autor: Ismola » czw 23 sie, 2007 14:39

A ja chce w końcu zdążyć odpowiedzieć, ale szukałem dzisiaj 1H odpowiedzi na to pytanie, ale nie mogę nic znaleźć...

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 14:43

Daję najbardziej precyzyjną podpowiedź jaką potrafię. Słowa te zawierają pytanie Hakkinena, które zadał, kiedy Watkins opowiedział mu o jego wypadku. Mówi o sobotnim poranku. Więcej już nie mogę. Jak nie wpadniecie to powiem

Awatar użytkownika
Ismola

Post autor: Ismola » czw 23 sie, 2007 14:44

"Czy będę mógł pojechać w wyścigu?" :P

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 14:47

Heh to był ostatni wyścig w sezonie. I niestety to nie to. Przypominam, że chodzi o słowa prof. Sida Watkinsa.

gieniak

Post autor: gieniak » czw 23 sie, 2007 15:16

Witam

Próbuję, może mi się uda ;-)

Professor Sid Watkins described the scene: "When I arrived at the accident, two minutes after the crash, he was unconscious and having difficulty breathing. We removed him from the car and had to perform a tracheotomy at the trackside. Fortunately, although he had a fractured skull, his brain injury was not severe. He regained consciousness on Saturday morning and when I told him that he had had a big accident, his first words were: 'Was it my fault?'" ( "Triumph and Tragedy in Formula One: The Inside Story of Professor Sid Watkins.")

Pozdrawiam
--
Gieniak

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 15:17

Po otrzymaniu podpowiedzi:

- słowa wypowiedziane przez prof. Sida Watkinsa po wypadku Hakkinena
- cytat w których wypowiada się o pierwszych słowach Hakkinena po przebudzeniu
- były jeszcze pewne słowa wcześniej
- słowa te zawierają pytanie Hakkinena, które zadał, kiedy Watkins opowiedział mu o jego wypadku. Mówi o sobotnim poranku
- chodzi o słowa prof. Sida Watkinsa

odechciało mi się szukać. Ale wkleję jeszcze opis z Hakkinen.net:

"The following morning, Mika woke. He was still heavily concussed but he needed to know something. He was unable to talk at this stage but he could move his arms and hands.

Mika’s eyes surveyed the room and he understood that he was in hospital.
A doctor - Stephen Lewis (who was one of the doctors on hand at the track) - leaned over him, making the necessary checks. Mika lifted a hand and manipulated two fingers across his chest, mimicking human motion. Silently, he was asking Lewis to tell him whether he could still walk. Mika was perhaps thinking, "If I can still walk - I can still drive racing cars". Stephen Lewis responded with a silent but completely international gesture of his own: Thumbs up. A slow smile spread across Mika's face and he sank back into a very deep sleep.

The next time he awoke, he was more conscious. He remembers Erja at his side and Ron and Lisa Dennis who was holding his hand. Sid Watkins spoke to Mika and said "Mika, you have been a very fortunate young man because you will not require any brain surgery." This shocked Mika as it was only then that he began to realise the severity of the accident.

As he awoke more fully, Mika needed two things. First he needed to know whether the accident was his mistake, which it was not, and second, he wanted a toothbrush to brush his teeth!"

I proszę rozwiej nasze wątpliwości precyzyjną odpowiedzią, ponieważ pierwszy bold to pierwsze słowa Miki po przebudzeniu (ale nie do Watkinsa), drugie to pierwsza wypowiedz Watkinsa na widok Hakkinena (ale nie pytanie) a dopiero później pierwsze pytanie do przybyłych (czy to był jego błąd).
pozdro
Obrazek

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 15:29

gieniak pisze:He regained consciousness on Saturday morning and when I told him that he had had a big accident, his first words were: 'Was it my fault?'
Chodziło mi o ten fragment (Zabijesz mnie pooh JPS). Zadajesz gieniak

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 15:31

skandal, wnioskuje o unieważnienie konkursu z powodów formalnych (kajzerka ma pięć nacięć)....już ja wam kiedyś zagadkę wrzucę

dobra next time gadget, next time....
Obrazek

gieniak

Post autor: gieniak » czw 23 sie, 2007 16:39

Hura! :-)

Dobra to będzie łatwe, tak że pooh JPS ma szanse!

Na razie w historii F1 mamy jeden taki przypadek, że mistrzostwo świata zdobył ojciec i syn, podaj ich imona i nazwisko, dla utrudnienia podaj lata, w których zdobywali tytuły.

Pozdrawiam
--
Gieniak

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 18:32

Damon Hill 1996
Graham Hill 1962 i 1968
Bingo

[ Dodano: Czw 23 Sie, 2007 ]
Moja zagadka:

Od zawsze samochody F1 są oblepione reklamami i wygladaja jak bilbordy na kółkach. Pytanie brzmi: W jakim roku i jak nazywał się team, który zadebiutował samochodem w kolorze białym, bez reklam za to z rysunkiem pluszaka? Dla ułatwienia dodam, że samochodem tym jeździł przyszły mistrz świata, oraz żeby nie było że żartuję, zespół ten wygrał nawet jedno GP.

Bawiąc uczy.

pozdro
Obrazek

Awatar użytkownika
alma

Post autor: alma » czw 23 sie, 2007 19:42

Szukałam.I strzelam, że chodzi o zespół Hesketh w którym zadebiutował James Hunt.Sam zespół wystratowł pierwszy raz chyba w 1974.To jedyne wygrane GP to Gp Holandii 22.06.1975.
Zgrywam grzeczną panienkę, ale jeszcze dzisiaj będę niegrzeczna...

Awatar użytkownika
pooh JPS

Post autor: pooh JPS » czw 23 sie, 2007 22:00

Pani Korektor zapodaje zagadke. BRAWO!
Obrazek

gieniak

Post autor: gieniak » czw 23 sie, 2007 22:31

Też szperałem, ale obstawiałem Shadow Racing Cars i Alana Jonesa. Brawo Pani Korektor.

pooh JPS a masz może zdjęcie tego bolidu z twojej zagadki? Chętnie bym zobaczył.

No i czekamy na kolejne pytanie!! :-)

Pozdrawiam
--
Gieniak

Awatar użytkownika
alma

Post autor: alma » czw 23 sie, 2007 22:32

Z historii jestem cienka, ale to jest bardziej ciekawostka:Ile trwało najkrótsze okrążenie toru w historii F1?Tor tak naprawdę nie ma tu znaczenia, bo jest to najbardziej niezrozumiały czas jaki osiągnięto.
Chwilowo bez większych podpowiedzi,może ktoś to kojarzy, jeśli nie to jutro coś podpowiem.
Zgrywam grzeczną panienkę, ale jeszcze dzisiaj będę niegrzeczna...

Awatar użytkownika
Wokinger

Post autor: Wokinger » czw 23 sie, 2007 22:50

0:00.000? xD

Zablokowany

Wróć do „Historia F1”