"Zielona" Formuła 1

Forum poświęcone zagadnieniom technicznym towarzyszącym F1.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
karolVTEC

"Zielona" Formuła 1

Post autor: karolVTEC » czw 21 lip, 2011 19:43

Już od dłuższego czasu istnieje dyskusja w sprawie ekologicznej F1. Moim zdaniem jest to poroniony pomysł robienia F1 bardziej "eko", i pewnie wiele osób się ze mną zgodzi. Więc możemy wspólnie w tym temacie ponarzekać :P

No i FIA wymyśliła coś kompletnie głupiego jak "elektryczna aleja serwisowa", czyli coś że bolid będzie hybrydą i w pit line będzie sobie brzęczał jedynie na silniku elektrycznym.
FIA potwierdziła także dość innowacyjny pomysł przejazdu przez aleję serwisową na silniku elektrycznym.

Punkt 5.19 opublikowanych zasad stanowi: „Bolid musi być przełączony na tryb elektryczny (bez zapłonu i dostarczania paliwa do silnika) cały czas podczas poruszania się po alei serwisowej.”
Moim zdaniem nie tędy droga aby uatrakcyjniać Formułe 1 :/
Ostatnio zmieniony pt 22 lip, 2011 10:37 przez karolVTEC, łącznie zmieniany 1 raz.
"With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." A. Senna

mmax88
Kontakt:

Post autor: mmax88 » czw 21 lip, 2011 19:57

ja nie rozumiem... czy FIA myśli, że nagle będą miliony głosów typu - "ooo, f1 zaczyna być/jest bardzo ekologiczna, może z tego powodu zacznę ją oglądać" albo "ee tam, ta f1 wogóle nie jest ekologiczna, już jej więcej nie będę oglądać!"?? bo szczerze mówiąc, ja wątpię, aby było ich wiele
"Gdy nie dajesz rady, a walczysz dalej... wtedy zaczyna się KYOKUSHIN."
Masutatsu Oyama

Awatar użytkownika
zu7

Post autor: zu7 » czw 21 lip, 2011 20:38

Co do silnika elektrycznego w alei to chyba nic dziwnego? Aczkolwiek nie wiem jak to technicznie byłoby rozwiązane. Spalinowy były zgaszony na ten czas? W sumie jest już taki taki elektryczny silnik w ramach KERSu. To mogłoby być nawet fajne. Cichy przejazd przez aleję i nagle na linii kończącej aleję odpał silnika i skok do przodu jak na starcie :grin:.

A o ekologię w F1 bym się nie bał. Tzn. o to że powstanie jakaś ekologiczna F1 :wink: Dopóki będą silniki spalinowe i Ferrari to ciężko o zmiany. Jak już wiele razy pisałem te tzw. ekologiczne działania mają na celu raczej obrzydzenie ekologii niż jej promowanie. Np. jakieś wstrętne wiatraki czy też całkiem chore pomysły z biopaliwami. F1 wpisuje się w ten trend. Czcza gadanina o zużyciu paliwa w F1 podczas gdy jeden przelot odrzutowca zużywa go więcej niż wszystkie bolidy podczas całego sezonu. Więcej zdziałanoby może gdyby pomyślano o ekologicznym transporcie osprzętu F1.

W każdym razie moje zdanie jest takie że te całe ruchy ekologiczne są od dawna pod kontrolą wielkich koncernów zatruwających środowisko. Jakoś tak się składa że w TV pokazują często jakiś kretynów malujących kominy wypuszczające parę wodną albo coś takiego. Zastanawia mnie skąd ci tzw. ekolodzy mają czas i sprzęt na takie akcje. Dzięki temu łatwo wyrobić w społeczeństwie odpowiednie, pozytywne nastawienie do antyekologicznej postawy.
Takim fajnym przykładem mogą być np. ołowiane ciężarki wyważające koła. UE zaleciła (bez większego rozgłosu) ich wycofanie. I słusznie. Jednak w Polsce od razu wielkie larum: kolejny kretyński ekologiczny wymysł UE podrażający nasze życie. Rzecz w tym że ołów jest bardzo trującym pierwiastkiem. Nie ma nawet dolnej bariery bezpieczeństwa dla organizmu. Ołów ma to do siebie że nie rozkłada się, nie tworzy z czasem jakiś związków chemicznych, które by go neutralizowały. Stale jest bardzo groźny. Badania dowiodły że mimo wprowadzenia benzyny bezołowiowej ciężarki z kół sprawiają że wciąż w nie mniejszym niż wcześniej stopniu jest emitowany do atmosfery na wskutek rozjeżdżania takich oderwanych od kół ciężarków. No ale kto by się tym przejmował. Ekologia to głupota - jak wnioskuje przeciętny Polak słysząc że będzie musiał drożej zapłacić za ciężarek i pamiętając jednocześnie odpowiednio nagłaśniane w TV inne "ekologiczne" pomysły. A gdy później taki Polak mieszkający przy ruchliwej ulicy dostanie raka albo innego syfa to nie przyjdzie mu już do głowy że może np. na wdychał się za dużo ołowiu...
To dobrze że ludzie nie rozumieją naszego systemu monetarno bankowego. Bo jeśliby zrozumieli to mielibyśmy rewolucję jeszcze tej nocy - H. Ford

puk

Post autor: puk » pt 22 lip, 2011 10:14

mógłby ktoś chociaż poprawić typo w tytule

Awatar użytkownika
pawekf1

Post autor: pawekf1 » pn 15 sie, 2011 17:50

W Auto wiecie w numerze z 1 sierpnia jest mały artykuł o bolidzie Formulec EF01 o napędzie elektrycznym. W przyszłym roku ma ruszyć seria wyścigowa tego pojazdu, a w 2013 dla wielu producentów.

Awatar użytkownika
karolVTEC

Post autor: karolVTEC » wt 16 sie, 2011 14:37

Ostatnio tak się zastanawiałem... bo podobną od 2014 roku chcą wprowadzić "elektryczną aleje serwisową". I tak sobie myśle, że jakby taki bolid wjechałby do alei na samym silniku elektryczny, ale tenże silnik w trakcie przejazdu uległ by awarii, to co ma taki biedak zrobić? Przejechać aleję na normalnym silniku i narażać się na bezsensowne kary, czy mechanicy musieliby wypchać go na tor?

I to nie jest jedyna taka niewiadoma, bo ta cala 'eko F1' może nabawić mechaników i kierowców wielu bezsensownych problemów, które nie były by dobre dla widowiska. :/
"With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." A. Senna

Awatar użytkownika
lg2000

Post autor: lg2000 » wt 16 sie, 2011 20:06

karolVTEC pisze:Ostatnio tak się zastanawiałem... bo podobną od 2014 roku chcą wprowadzić "elektryczną aleje serwisową". I tak sobie myśle, że jakby taki bolid wjechałby do alei na samym silniku elektryczny, ale tenże silnik w trakcie przejazdu uległ by awarii, to co ma taki biedak zrobić? Przejechać aleję na normalnym silniku i narażać się na bezsensowne kary, czy mechanicy musieliby wypchać go na tor?

I to nie jest jedyna taka niewiadoma, bo ta cala 'eko F1' może nabawić mechaników i kierowców wielu bezsensownych problemów, które nie były by dobre dla widowiska. :/
W świetle obowiązujących obecnie przepisów mogli by go popchnąć ale tylko na długości swojej strefy serwisowej. Przekroczenie własnej strefy serwisowej jest karane i to bardzo boleśnie. I to chyba wszystko na ten temat. :)

Awatar użytkownika
Trofik
Kontakt:

Post autor: Trofik » pt 02 wrz, 2011 23:40

W TopGear była opisana ciekawa eko seria wyścigowa VW Scirocco CNG CUP :)
Źródło

Awatar użytkownika
Invinciblee
Kontakt:

Post autor: Invinciblee » pt 02 wrz, 2011 23:46

To tak samo eko jak LPG. Wychodzi na to że Polska jest w czołówce jeśli chodzi o ekologię :P

mmax88
Kontakt:

Post autor: mmax88 » sob 03 wrz, 2011 11:00

a ja wam powiem, że dla mnie ekowyścigi to jest jedna wielka pomyłka... wyścigi to ryk silników, zapach benzyny, a nie LPG czy CNG...
"Gdy nie dajesz rady, a walczysz dalej... wtedy zaczyna się KYOKUSHIN."
Masutatsu Oyama

Awatar użytkownika
Sianokosy
Kontakt:

Post autor: Sianokosy » sob 03 wrz, 2011 11:51

mmax88 pisze:wyścigi to ryk silników, zapach benzyny, a nie LPG czy CNG...
A ja głupi myślałem, że wyścigi to szybkie i niezawodne samochody/bolidy/motocykle.
Bycie normalnym to najgłupsza rzecz, do której można dążyć

Awatar użytkownika
Invinciblee
Kontakt:

Post autor: Invinciblee » sob 03 wrz, 2011 12:05

Sianokosy pisze:
mmax88 pisze:wyścigi to ryk silników, zapach benzyny, a nie LPG czy CNG...
A ja głupi myślałem, że wyścigi to szybkie i niezawodne samochody/bolidy/motocykle.
No weź przestań, to tylko taka nowo moda w F1 z tą niezawodnością. Do wyścigów o wiele bardziej pasują latające korbowody i pojazdy stające w płomieniach to tak sobie ;)

Awatar użytkownika
hideto
Kontakt:

Post autor: hideto » sob 03 wrz, 2011 14:55

Wątpie czy jakikolwiek zawodnik albo zespół przyzna ci racje.
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał." - Winston Churchill

Awatar użytkownika
karolVTEC

Post autor: karolVTEC » pt 21 cze, 2013 20:07

Oto brzmienie nowego, ekologicznego silnika V6 Turbo. Jak dla mnie... suszarka :/

https://www.youtube.com/watch?v=g8jz_Dgb8D4

Awatar użytkownika
doriano

Post autor: doriano » sob 22 cze, 2013 08:11

GP3 sprzed zmiany silnika.

Awatar użytkownika
lc1

Post autor: lc1 » sob 22 cze, 2013 12:55

To brzmi jak kosiarka, może nawet troche gorzej :/
McLaren Mercedes

Awatar użytkownika
mafico

Post autor: mafico » sob 22 cze, 2013 14:16